Policjantki o „Handlu Ludźmi” z klientami Powiatowego Urzędu Pracy
Funkcjonariuszki Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej lubińskiej Policji spotkały się z klientami Powiatowego Urzędu Pracy, gdzie omawiały zagadnienia związane z Handlem Ludźmi. Policjantki przekazały cenne uwagi i porady na co zwracać uwagę szukając ofert pracy za granicą.
Handel ludźmi to nazwa przestępczego procederu, będącego współczesną formą niewolnictwa. Tak w skrócie stanowi opis tego przestępstwa. Należy jednak przede wszystkim pamiętać, iż jest to przestępstwo godzące w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzka.
Należy podkreślić, że handel ludźmi jest trzecim, po broni i narkotykach najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie. Każdego roku sprawcy zyskują na handlu ludźmi około 32 mld USD (wg. Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości).
W ostatnich latach wykorzystywanie ofiar występuje najczęściej w dwóch formach – w prostytucji i w pracy przymusowej. Narażone na niebezpieczeństwo handlu ludźmi są przede wszystkim osoby decydujące się na emigrację. Polska z kraju wyłącznie pochodzenia ofiar stała się krajem zarówno ich tranzytu, jak i przeznaczenia. Ofiary pochodzą głównie z krajów Europy Wschodniej, tj. Ukrainy, Bułgarii, Rumunii, a także państw azjatyckich – Tajlandii, Chin. Polskie ofiary wykorzystywane są głównie w krajach Europy Zachodniej – w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech.
Praca za granicą w wakacje to doskonała okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy, naukę języka oraz poznanie nowych ludzi. Jednak jej poszukiwania powinny być niezwykle dokładne i zweryfikowane, aby być pewnym, że nie staniemy się ofiarą oszustwa czy handlu ludźmi.
W tym celu lubińskie policjantki z Zespołu do Spraw Profilaktyki Społecznej spotkały się z osobami szukającymi pracę, które przybyły na zorganizowana prelekcję w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Oto kilka rad jakie policjantki przekazały mieszkańcom naszego regionu:
Zanim podejmiesz pracę:
- zweryfikuj pośrednika pracy oraz czy oferowana praca jest legalna,
- upewnij się, że pracodawca istnieje, sprawdź w sieci opinie o nim,
- unikaj miejsc, które nie mają podanego adresu, a pracodawcy kontaktują się wyłącznie mailowo lub telefonicznie,
- podpytaj znajomych, którzy pracowali za granicą, być może będą mogli polecić kogoś zaufanego,
- czytaj dokładnie, co podpisujesz,
- przygotuj kopie niezbędnych dokumentów - dowód, paszport, ubezpieczenie, umowa - najlepiej sfotografuj je i skany prześlij na skrzynkę zaufanej osoby,
- poinformuj bliskich dokąd i z kim wyjeżdżasz, bądź w stałym kontakcie,
- zabezpiecz pewną kwotę, która pozwoli Ci na wcześniejszy powrót do domu, jeśli będzie wymagała tego sytuacja,
- koniecznie ustal wspólnie z najbliższymi hasło bezpieczeństwa - słowo lub zdanie, które będzie sygnałem, że potrzebujesz pomocy.
Dzięki infolinii można przekazać informacje o przypadkach handlu ludźmi lub uzyskać stosowną pomoc - +48 47 72 565 02. Dzwoniąc na wskazany numer lub pisząc na adres: handelludzmibsk@policja.gov.pl, można zapobiec ludzkim tragediom.
starszy aspirant Krzysztof Pawlik
zastępca Oficera Prasowego
Komendy Powiatowej Policji w Lubinie
telefon: 601 974 322