Bieżące informacje

Czterech poszukiwanych zatrzymanych w ciągu doby. Dwóch z nich posiadało narkotyki

Data publikacji 09.05.2023

Lubińscy policjanci prowadzą wiele czynności, by osoby poszukiwane przez wymiar sprawiedliwości poniosły odpowiedzialność za swoje czyny. Codziennie w ręce policjantów trafiają poszukiwani, którzy aby uniknąć kary, próbują się ukrywać. Tylko ostatniej doby funkcjonariusze lubińskiej komendy zatrzymali 4 poszukiwanych mężczyzn. Dwóch z nich posiadało przy sobie narkotyki. Przypominamy, że posiadanie środków odurzających i psychotropowych jest w Polsce karnie zabronione. Reguluje to ustawa z 1997 roku o przeciwdziałaniu narkomanii. Każde więc ujawnienie osoby, która posiada przy sobie zakazaną substancję, skutkować będzie wszczęciem postępowania karnego.

Policjanci z zespołu poszukiwań i identyfikacji osób Komendy Powiatowej Policji w Lubinie angażują się w każdą prowadzoną sprawę poszukiwawczą. Dzięki ich skrupulatnej i wnikliwej pracy żaden przestępca nie może spać spokojnie, bo prędzej czy później i tak wpadnie w ręce stróżów prawa. Kryminalnych każdego dnia wspomagają również funkcjonariusze innych wydziałów, dzięki temu osoby te ponoszą odpowiedzialność za swoje czyny.

W ciągu ostatniej doby policjanci zatrzymali 4 osoby poszukiwane. Jeden z nich zapłacił zasądzoną mu grzywnę i został zwolniony do domu. Kolejny z mężczyzn był poszukiwany przez Prokuraturę Rejonową Poznań-Wilda do ustalenia jego miejsca pobytu. Po sporządzeniu oświadczenia, został również zwolniony do domu.

Tyle szczęścia nie mieli mężczyźni w wieku 26 i 45 lat, którzy zostali zatrzymani przez kryminalnych i  policjantów wydziału prewencji. Młodszy decyzją sądu ma spędzić w zakładzie karnym kilkanaście dni, a 45-latek rok i 4 miesiące. Dodatkowo, obaj ponownie staną przed sądem, gdyż w trakcie zatrzymania posiadali przy sobie narkotyki. Mężczyźni trafili do policyjnej celi i wkrótce trafią za więzienne kraty.

Lubińscy policjanci przypominają, iż zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii zabronione jest między innymi:

  •  wytwarzanie, przetwarzanie, albo przerabianie środków odurzających lub substancji psychotropowych albo przetwarzanie słomy makowej - jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3 (art. 53 ust. 1 ustawy).
  • wyrabianie, posiadanie, przechowywanie, zbywanie lub nabywanie przyrządów służących lub przeznaczonych do niedozwolonego wytwarzania lub przerabiania środków odurzających lub przerobu substancji psychotropowych - jest to przestępstwo zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2 (art. 54 ust. 1 ustawy).
  • wprowadzanie do obrotu środków odurzających, substancji psychotropowych, słomy makowej lub albo uczestniczenie w takim obrocie - jest to przestępstwo zagrożone  grzywną i karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 (art. 56 ust. 1 ustawy).
  • udzielanie innej osobie środka odurzającego lub substancji psychotropowej,  ułatwianie albo umożliwianie ich użycia - jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3 (art. 58 ust. 1 ustawy). Jeżeli sprawca udziela środka odurzającego lub substancji psychotropowej małoletniemu lub nakłania go do użycia takiego środka lub substancji albo udziela ich w znacznych ilościach innej osobie, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. (art. 58 ust. 2).
  • udzielanie innej osobie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, środka odurzającego lub substancji psychotropowej lub nakłanianie do użycia takiego środka - jest to  przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od roku do lat 10 (art. 59 ust. 1 ustawy) Jeżeli zachowanie to skierowane jest do małoletniego, kara pozbawienia wolności nie może być niższa niż 3 lata (art. 59 ust.2).
  • posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych - jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3 (art. 62 ust. 1).  Jeżeli w grę wchodzi posiadanie znacznej ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. (art. 62 ust. 2). W przypadku zaś mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (art. 62 ust. 3).

asp. szt. Sylwia Serafin
Oficer Prasowy KPP w Lubinie
Telefon: 601 974 322

Powrót na górę strony