Pijany 16-latek trafił do szpitala. Policjanci alarmują! Mogło dojść do tragedii
Policjanci z Lubina zostali poinformowani o pijanym nastolatku na jednej z lokalnych ulic. Patrol prewencji, który pierwszy dotarł na miejsce, zastał grupę młodzieży, a pośród nich leżącego 16-latka, niewładnego, niekontaktującego. Funkcjonariusze natychmiast udzielili mu pomocy przedmedycznej, udrażniając drogi oddechowe i jamę ustną z treści żołądka. Mundurowi kontrolowali funkcje życiowe nastolatka do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego. Wezwani na miejsce medycy zdecydowali, że chłopiec wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Teraz funkcjonariusze wyjaśniają, jak doszło do tego zdarzenia, które dla tego chłopaka mogło zakończyć się tragedią. O jego dalszym losie zdecyduje sąd rodzinny i nieletnich. Policjanci apelują do rodziców o zwiększenie nadzoru nad dziećmi.
W poniedziałek, 1 maja br., około godziny 18.00, policjanci wydziału prewencji lubińskiej komendy, zostali wysłani przez dyżurnego na interwencję, dotyczącą pijanego nastolatka. Według zgłoszenia chłopak leżał półprzytomny na chodniku.
Funkcjonariusze niezwłocznie udali się na wskazaną ulicę. Mundurowi zastali obok przystanku autobusowego kompletnie pijanego 16-latka. Wokół niego była grupka młodzieży, która oświadczyła policjantom, że zauważyli jak chłopak, kompletnie pijany, ledwo wyszedł z autobusu i upadł na chodnik.
W obawie o życie chłopca, leżącego na plecach, policjanci natychmiast przystąpili do udzielenia mu pomocy. Przede wszystkich udrożnili drogi oddechowe i jamę ustną z treści żołądka, którymi zachłysnął się nieletni. Stróże prawa ułożyli nastolatka w pozycji bezpiecznej i do czasu przyjazdu ratowników medycznych, kontrolowali jego funkcje życiowe.
Stan 16-latka był na tyle poważny, że lekarz zdecydował o jego hospitalizacji. Funkcjonariusze o przeprowadzonej interwencji poinformowali rodziców chłopca. Teraz o jego dalszym losie zdecyduje sąd rodzinny i nieletnich.
O wielkim szczęściu może mówić nastolatek. Szybka interwencja policjantów, prawdopodobnie uratowała mu życie. Stan upojenia alkoholowego w jakim się znajdował oraz zachłyśnięcie treścią żołądka, mogły okazać się dla niego tragiczne. Jak ustalili mundurowi, to był pierwszy kontakt z alkoholem tego młodego człowieka.
Opisana sytuacja jest przykładem jak bardzo ważna jest profilaktyka i uświadamianie zagrożeń, jakie niesie za sobą picie alkoholu czy zażywanie środków odurzających przez młodych ludzi. Policjanci apelują do rodziców o zwiększenie nadzoru nad dziećmi, a przede wszystkim edukację poprzez rozmowę, jak mogą skończyć się takie, nawet jednorazowe wybryki.
Teraz funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności zdarzenia oraz to, skąd nastolatek miał alkohol. Osobie, która go sprzedała, grozi grzywna, jak również utrata koncesji na sprzedaż alkoholu.
asp. szt. Sylwia Serafin
Oficer Prasowy KPP w Lubinie
Telefon: 601 974 322