Spotkanie lubińskich policjantów w ramach kampanii „19 – dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”.
Celem kampanii jest zwiększenie społecznego zaangażowania w sprawy przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, promocja pozytywnych rozwiązań związanych z przeciwdziałaniem przemocy, motywowanie społeczności lokalnych do działań na rzecz dzieci krzywdzonych, edukacja społeczna dostarczająca wiedzy o zjawisku krzywdzenia dzieci i sposobach radzenia sobie z tym problemem. Wszelkie prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać, zwracać uwagę i uczyć o godności człowieka. Funkcjonariusze w ramach tej akcji spotkali się z wychowankami i opiekunami rodzinnej pieczy zastępczej, aby podkreślić, że nie zgadzamy się na krzywdzenie dzieci i młodzieży.
Podobnie jak w roku ubiegłym, przez 19 pierwszych dni listopada przeprowadzana jest światowa kampania 19 DNI PRZECIWKO KRZYWDZENIU DZIECI I MŁODZIEŻY. Głównym organizatorem działania jest Women’s World Summit Foundation – genewska organizacja zajmująca się prawami dzieci i kobiet.
W Polsce działania kampanii koordynuje Fundacja po DRUGIE zachęcając placówki i instytucje pracujące z dziećmi i młodzieżą do włączania się w organizację i prowadzenie działań. Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka, gdyż pomarańczowy to kolor ostrzegawczy.
W ramach prowadzonych działań, policjanci z lubińskiej komendy spotkali się z wychowankami rodzinnej pieczy zstępczej, a także z osobami sprawującymi rodzinną pieczę zastępczą. Funkcjonariusze przedstawili młodzieży kilka ważnych tematów. Przytoczyli definicję przemocy, jakie mogą być jej formy oraz skutki. Zwrócili szczególną uwagę na problem agresji i przemocy rówieśniczej. Wiele rodzin, w tym także dzieci, doświadcza przemocy psychicznej i fizycznej w najbliższym otoczeniu. Dramat tych rodzin czasami trwa latami, dlatego, że ofiary nie chcą głośno mówić o swoich problemach. W związku z tak trudną tematyką, ale niezwykle ważną, wskazano procedury karne i formy pomocy takim osobom.
Przy okazji przypominamy, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie uruchomiło strefę specjalistycznego poradnictwa i wsparcia „Razem przeciwko przemocy”. Bezpłatną pomoc znaleźć tu mogą wszyscy mieszkańcy powiatu lubińskiego.
Dla osób doznających przemocy, a także dla tych, które podejrzewają, że ktoś im bliski lub znajomy jest jej ofiarą, PCPR uruchomił bezpłatne konsultacje specjalistów:
- psychologa – w każdy poniedziałek w godzinach 10.00 – 12.00
- prawnika – w każdy wtorek i czwartek w godz. 13.30 – 15.30;
- pracownika socjalnego – od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30;
- pedagog – od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-13:30;
- terapeuta ds. uzależnień – od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30
Pomoc udzielana jest bezpłatnie
Wsparcie można uzyskać podczas wizyty w Centrum, przy ul. Składowej 3 w Lubinie, dzwoniąc pod numer 76 847 96 92 lub kontaktując się z PCPR elektronicznie: pcpr@powiat-lubin.pl lub on-line: interwencja@pcpr.powiat-lubin.pl. W sytuacjach nagłych, kryzysowych istnieje możliwość otrzymania natychmiastowej pomocy specjalistycznej.
Grupa wsparcia dla pań spotyka się w siedzibie PCPR w każdą środę o godz. 16. Natomiast warsztaty „Bądź dobrym rodzicem” prowadzone są w każdy poniedziałek od 10 do 11.30.
Jeżeli jesteś świadkiem zdarzenia lub podejrzewasz, że ktoś może być bity, dręczony psychicznie w szczególności małoletnie dzieci
Zareaguj! Nie bądź obojętny!
Pamiętaj, że osoby będące świadkiem użycia przemocy mają moralny i prawny obowiązek zawiadomić policję, prokuraturę lub inne powołane służby.
asp. szt. Sylwia Serafin
Oficer Prasowy KPP w Lubinie
Telefon: 601 974 322