Bezwzględny oszust podawał się za pracownika wodociągów. Okradł starsze małżeństwo
Policjanci z lubińskiej komendy zostali poinformowani o kradzieży 6 tysięcy złotych. Do funkcjonariuszy zadzwoniła 86-letnia mieszkanka miasta. Jak ustalili policjanci, kobieta została oszukana metodą "na hydraulika". Mężczyzna wszedł do mieszkania starszego małżeństwa pod legendą awarii wodociągów. Apelujemy! Pod żadnym pozorem nie wpuszczajmy do swoich mieszkań obcych osób! Oszuści wykorzystają każdy sposób, aby okraść nas z oszczędności.
Do zdarzenia doszło wczoraj, 16 listopada, około godziny 9.30. Do mieszkania 86-latki zapukał mężczyzna, który powiedział, że jest awaria wody, że zalewa jej mieszkanie, i że musi pozakręcać kaloryfery i nalać wody do garnków, bo usunięcie usterki może potrwać nawet dwa dni. Razem z właścicielką mieszkania, "hydraulik" wszedł do łazienki, a następnie poruszał się po mieszkaniu „sprawdzając” kaloryfery. Następnie zaproponował, aby 86-latka nabrała zapas wody, ponieważ ta będzie zakręcona z powodu awarii.
Wykorzystując zamieszanie oraz strach 86-latki i jej męża, mężczyzna splądrował mieszkanie. Jego łupem padło 6 tysięcy złotych.
Po opuszczeniu mieszkania przez mężczyznę, małżeństwo zorientowało się, że nie ma pieniędzy, które senior dzień wcześniej zostawił w szafce.
Pamiętajmy!!! Kiedy odwiedzają nas osoby podające się za pracowników administracji, gazownictwa, wodociągów lub innych instytucji, a mamy wątpliwości, co do intencji i tożsamości tych osób, ZAWSZE ŻĄDAJMY okazania identyfikatora i dowodu osobistego, aby upewnić się, że nie mamy do czynienia z oszustami. Dla pewności zadzwońmy do administracji i potwierdźmy, czy faktycznie nastąpiła awaria.
Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując zaufanie i dobre serce tych ludzi. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych czy też podając się za osoby urzędowe – listonosza, pracownika ZUS-u, siostrę PCK, czy też hydraulika.
Zwracamy się do rodzin osób starszych. Bardzo ważne jest uświadamianie łatwowiernych seniorów o tym, jakie zagrożenie na nich czeka. Podkreślajmy zawsze, że policjanci nigdy nie biorą żadnych pieniędzy ani „na przechowanie”, ani nie każą zostawiać w umówionym miejscu, a tym bardziej zaciągać kredytów, czy wyciągać oszczędności z banku.
asp. szt. Sylwia Serafin
Oficer Prasowy KPP w Lubinie
Telefon: 601 974 322