Lubinianka wystawiła na sprzedaż skórzany wypoczynek. Weszła w link wysłany przez oszustów i straciła 20 tysięcy
Policjanci przestrzegają przed oszustami, którzy pod pretekstem zakupu wystawionego towaru za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego, przesyłają link przekierowujący do witryny łudząco podobnej do strony banku lub firmy kurierskiej, celem potwierdzenia transakcji i rzekomego szybkiego przelania pieniędzy. W ten sposób przestępcy uzyskują dostęp do środków finansowych sprzedającego. Policjanci odnotowali w ostatnim czasie kolejne zgłoszenie, gdzie mieszkanka Lubina straciła swoje oszczędności.
Mieszkanka Lubina wystawiła na sprzedaż skórzany wypoczynek. Za pośrednictwem WhatsApp skontaktowała się z nią osoba rzekomo zainteresowana jego kupnem. W okienku komunikatora widniała budząca zaufanie, uśmiechnięta kobieta z dwójką dzieci. Oszustka poprosiła pokrzywdzoną o podanie adresu zamieszkania, pełnych danych osobowych i adres e-mail, na który przesłała link, łudząco przypominający stronę znanej firmy kurierskiej. Po kliknięciu w link pojawił się wybór banku. Po wybraniu placówki, w której pokrzywdzona trzyma oszczędności, zadzwonił telefon i automat podał kod PIN. Kolejna informacja, którą otrzymała 72-latka dotyczyła wpływu na jej konto 800 złotych. Warunkiem było podanie numeru karty płatniczej. Po tej czynności system się zawiesił i kobieta nic już nie mogła zrobić.
W ten sposób przestępcy dokonali transakcji wypłaty pieniędzy. Mając pełny dostęp do konta pokrzywdzonej, zwiększyli limit przelewu i ukradli z jej konta blisko 20 tysięcy złotych.
Policjanci prowadzą teraz czynności mające na celu ustalenie i zatrzymanie sprawców tego czynu. Apelujemy również i przypominamy, że przestępcy w przypadku tego typu oszustwa działają bardzo podobnie. Pod pretekstem zakupu danego produktu wysyłają przez komunikator WhatsApp do sprzedającego link, który przekierowuje ich do strony złudnie przypominającej portal ogłoszeniowy, firmę kurierską lub bank. Do załączonego linku jest podana instrukcja postępowania, aby odebrać pieniądze od rzekomego kupującego. Niczego nieświadoma ofiara podaje oszustom dane z karty płatniczej bądź kredytowej lub rachunków bankowych.
Pamiętajmy! Linki wysyłane przez oszustów są łudząco podobne do prawdziwych stron. Za każdym razem powinniśmy weryfikować strony internetowe i ich odnośniki, z których korzystamy. Nie otwierajmy linków od nieznajomych osób i co najważniejsze, nigdy nie podawajmy swoich danych logowania do bankowości internetowej oraz informacji z kart płatniczych. W ten sposób uchronimy się przed utratą wszystkich oszczędności.
W załączeniu, ku przestrodze, kilka przykładowych wiadomości pomiędzy osobą pokrzywdzoną, a oszustem.
asp. szt. Sylwia Serafin
Oficer Prasowy KPP w Lubinie
Telefon: 601 974 322