Ciekawe spotkania młodzieży z lubińskimi policjantami
Policjanci przez cały rok szkolny organizują spotkania profilaktyczne, podczas których rozmawiają z młodzieżą o tym, jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi. Końcówka roku szkolnego dla klas maturalnych jest jednak dla tej tematyki wyjątkowy. Lubińska Policja prowadzi wykłady, organizuje prelekcje, a także intensyfikuje działalność prasową w tym temacie. Funkcjonariusze zachęcają młodzież również do wstąpienia w szeregi Policji po zakończeniu szkoły, przybliżając przy okazji zasady rekrutacji.
Podczas spotkań w szkołach, profilaktycy z lubińskiej komendy tłumaczą młodzieży na co należy zwracać uwagę, jak sprawdzać i weryfikować oferty pracodawców – zwłaszcza tych zagranicznych, oraz jak zabezpieczać się, aby nie wpaść w pułapkę przestępców zajmujących się handlem żywym towarem.
Wejście naszego kraju do strefy Schengen dało możliwość swobodnego przekraczania granic. W efekcie Polska z kraju wyłącznie pochodzenia ofiar stała się krajem ich tranzytu i przeznaczenia. Polskie ofiary wykorzystywane są głównie w krajach Europy Zachodniej, na przykład Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech i Holandii. Z kolei na terenie naszego Państwa ofiary stanowią najczęściej obywatele wschodniej Europy. Handel ludźmi to werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z użyciem podstępu, wprowadzenia w błąd, przemocy w celu jej wykorzystania szczególności do prostytucji, pornografii, ale również pracy przymusowej.
Tematem spotkania była również odpowiedzialność prawna osób nieletnich za popełnienie czynów karalnych lub przejawianie objawów demoralizacji. W trakcie spotkania uczniowie otrzymali cenne wskazówki, do kogo należy zwrócić się o pomoc i gdzie szukać wsparcia w przypadku problemów związanych z przemocą rówieśniczą lub gdy staną się ofiarą jakiegoś przestępstwa.
Podczas rozmów z młodzieżą funkcjonariusze przybliżają uczniom swoją pracę, omawiają zasady rekrutacji do policji oraz wysokości uposażenia. W tym celu podczas prezentacji, mundurowi wskazują słuchaczom, że policjant będący na kursie podstawowym otrzymuje „na rękę” około 3335 zł i przez czas kursu ma zapewnione darmowe zakwaterowanie i wyżywienie.
Po ukończeniu tego szkolenia Policja oferuje wynagrodzenie w kwocie 4169 złotych plus wysługa lat, a jeżeli osoba nie ukończyła 26. roku życia – 4520 złotych! Do tego dochodzi trzynasta pensja, „mundurówka” i premie.
asp. szt. Sylwia Serafin
Oficer Prasowy KPP w Lubinie
Telefon: 601 974 322