Bieżące informacje

Trzeźwy poranek na drogach powiatu lubińskiego.

Data publikacji 04.04.2022

Od godziny 6. rano lubińscy policjanci prowadzili prewencyjną akcję pod kryptonimem „Trzeźwy Poranek”. Działania mundurowych ukierunkowane są na przeprowadzenie maksymalnej ilości kontroli kierowców i zatrzymanie tych, którzy prowadzili pojazd pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze przebadali łącznie 639 kierujących. Wszyscy byli trzeźwi.

Celem prowadzonych działań jest wyeliminowanie z ruchu kierujących pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka i zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych powodowanych przez tę kategorię uczestników ruchu drogowego.

Podczas wzmożonych kontroli policjanci sprawdzali także:

• stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci,
• stan techniczny pojazdów,
• przestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego.

W trakcie działań funkcjonariusze przebadali łacznie 639 kierujących. Każdy z nich byl trzeźwy.


Musimy mieć świadomość, że alkohol jest używką, która w sposób jednoznaczny wpływa negatywnie na cechy psychomotoryczne człowieka. Powoduje zmiany w postrzeganiu, ocenie zjawisk, sposobie i szybkości reagowania na bodźce, a tym samym przejściowo ogranicza zdolność do kierowania pojazdami.
Nietrzeźwi oraz znajdujący się w stanie po użyciu alkoholu kierowcy stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Każdy siadając za kierownicę samochodu, na rower czy inny pojazd po alkoholu musi się liczyć z konsekwencjami prawnymi wynikającymi z tego faktu. Jednak czy będziemy odpowiadać za przestępstwo czy wykroczenie zależy od stężenia alkoholu w organizmie. Rozróżnić można dwa tzw. stany: po użyciu alkoholu oraz nietrzeźwości ...

Stan po użyciu alkoholu zdefiniowany został w art. 46 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, jako „stan który zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu, albo

obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.”

Definicję stanu nietrzeźwości znaleźć z kolei można w art. 46 ust. 3 ww. ustawy lub w art. 115 § 16 kodeksu karnego. Zachodzi on, kiedy:

zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 ‰ albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość, lub

zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

W Polsce zabronione jest kierowanie pojazdem w którymkolwiek ze stanów wskazanych wyżej, jednak różne mogą być tego konsekwencje.

Kierowanie pojazdem przy zawartości alkoholu w organizmie od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3 skutkuje odpowiedzialnością za wykroczenie na podstawie przepisu art.87 kodeksu wykroczeń. Wymierzana kara polegać może na pozbawieniu wolności (tzw. kara aresztu), grzywnie – jej maksymalna wysokość sięgnąć może 5.000 złotych, oraz orzeczeniu zakazu prowadzenia pojazdów na czas od sześciu miesięcy do trzech lat . Niezależnie od powyższego, na konto takiej osoby wpisane zostaje 10 tzw. „punktów karnych”. 

Kodeks karny za jazdę w stanie nietrzeźwości przewiduje karę 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

asp. szt. Sylwia Serafin

Oficer Prasowy KPP w Lubinie

Telefon: 601 974 322

 

 

Powrót na górę strony