Bieżące informacje

Policjanci na spotkaniu w ramach kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży".

Data publikacji 04.11.2021

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie po raz kolejny przystąpili do kampanii „19 Dni Przeciwko Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży”. Hasłem kampanii jest zapobieganie tradycyjnym, krzywdzącym praktykom. Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka, gdyż pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy, a więc prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać, zwracać uwagę i uczyć o godności człowieka. Funkcjonariusze w ramach tej akcji spotkali się z wychowankami rodzin pieczy zastępczej.

Podobnie jak w roku ubiegłym, przez 19 pierwszych dni listopada przeprowadzana jest światowa kampania 19 DNI PRZECIWKO KRZYWDZENIU DZIECI I MŁODZIEŻY.  Głównym organizatorem działania jest Women’s World Summit Foundation  – genewska organizacja zajmująca się prawami dzieci i kobiet. W Polsce działania kampanii koordynuje Fundacja po DRUGIE zachęcając placówki i instytucje pracujące z dziećmi i młodzieżą do włączania się w organizację i prowadzenie działań. Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka.

Głównym celem kampanii jest budowanie świata, w którym nie ma przemocy wobec dzieci i młodzieży, świata, gwarantującego wszystkim odpowiednie warunki dorastania i rozwoju. Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka z napisem: „YES to prevention of child abuse!” (Tak dla ochrony dziecka przed krzywdzeniem). Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy, a więc prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać, zwracać uwagę i uczyć o godności człowieka.

W ramach prowadzonych działań, policjantka Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej wraz z dzielnicowym odwiedzili dzieci i młodzież z rodzin pieczy zastępczej. Podczas spotkania funkcjonariusze podjęli kilka ważnych tematów. Przytoczyli definicję przemocy, jakie mogą być jej formy oraz skutki. Zwrócili szczególną uwagę na problem agresji i przemocy rówieśniczej. Omówili również przykłady cyberprzemocy wśród uczniów zwłaszcza tej, której skutki były tragiczne. Mówiąc o przemocy zwrócili uwagę na to, co dzieje się w niektórych domach. Wiele rodzin, w tym także dzieci, doświadcza przemocy psychicznej i fizycznej w najbliższym otoczeniu. Dramat tych rodzin czasami trwa latami, dlatego, że ofiary nie chcą głośno mówić o swoich problemach. W związku z tak trudną tematyką, ale niezwykle ważną, policjanci wskazali na procedury karne i formy pomocy takim osobom.

asp. szt.  Sylwia Serafin

Oficer Prasowy KPP w Lubinie

Telefon: 601 974 322


 

Powrót na górę strony