Bieżące informacje

Nieletni na rowerze wjechał pod samochód. Policjanci apelują o ostrożność i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego.

Data publikacji 08.09.2021

Szesnastolatek wjechał na przejście dla pieszych wprost pod nadjeżdżający samochód. Na szczęście skończyło się na strachu i szkodach w mieniu. Aby zapobiec wszelkim zdarzeniom drogowym funkcjonariusze przypominają o zachowaniu szczególnych środków ostrożności i zdrowego rozsądku.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek po godzinie 14.00 na ulicy Kościuszki w Lubinie. Jak ustalili policjanci pracujący na miejscu kolizji, 16 – letni mieszkaniec Lubina jadąc chodnikiem wjechał na przejście dla pieszych wprost pod koła samochodu osobowego. 57 – letni kierujący tym pojazdem nie zdążył zareagować i doszło do potrącenia. Na szczęście młody rowerzysta nie doznał obrażeń ciała. Doszło do uszkodzenia samochodu. Z uwagi na to, że sprawcą jest osoba nieletnia, sprawą zajmie się teraz sąd.

Niestety dość często rowerzyści zapominają, że korzystanie z jednośladu oprócz przyjemności, obciążone jest także przepisami, do których każdorazowo powinni się stosować, mając na uwadze przede wszystkim własne bezpieczeństwo.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym, rowerzysta przed wkroczeniem na jezdnię musi się zatrzymać i zsiąść z jednośladu. Po pasach powinien poruszać się na nogach. 

Pamiętajmy, że zupełnie inna sytuacja jest, kiedy obok pasów dla pieszych jest namalowany przejazd rowerowy. W takim wypadku rowerzysta nie musi zsiadać z roweru. Ale nie zwalnia go to z zachowania szczególnych środków ostrożności.

Pomimo apeli i licznych przestróg wiele osób porusza się po drogach niesprawnymi technicznie rowerami, w tym często też bez obowiązkowego oświetlenia. Po zapadnięciu zmroku lub przy ograniczonej przejrzystości powietrza rowerzyści są niewidoczni dla innych użytkowników dróg, dlatego ważne jest również korzystanie z elementów odblaskowych, umieszczonych w widocznych miejscach na ubraniu. Warto pamiętać także, że nieodzowny w podróży rowerowej może okazać się kask, który zabezpiecza głowę przed urazami w razie upadku.

Rowerzyści włączając się do ruchu lub przejeżdżając przez skrzyżowanie często przeceniają swoje siły potrzebne do wprowadzenia w ruch swojego pojazdu. Często też dochodzi do tragedii z winy rowerzystów, którzy wymuszają pierwszeństwo przejazdu. Nie należy zatem zapominać o technikach jazdy, przede wszystkim istotna jest umiejętna ocena odległości i prędkości nadjeżdżających pojazdów, a także potrzeba sygnalizowania odpowiednio wcześnie skrętów, czy też zasada bezpiecznego hamowania, w przypadku zbliżania się do skrzyżowania lub też wyjeżdżania z bocznych ulic.


Wyruszając na wycieczkę pamiętajmy również o pilnowaniu swojego mienia i jego odpowiednim zabezpieczeniu, tak aby wyprawa nie skończyła się przykrym incydentem. Dla złodzieja, który tylko czeka na okazję do kradzieży, rower jest cennym łupem. Zatem każdorazowo należy pamiętać o zabezpieczeniu roweru, gdy pozostawiamy go w miejscu publicznym (przed sklepem, czy na ulicy). Możemy zniechęcić złodzieja do kradzieży, utrudniając jemu "pracę", bowiem solidne zapięcia zajmują złodziejom dłuższą chwilę, co może sprzyjać temu, że zrezygnują z łupu.

Powrót na górę strony