Bieżące informacje

Stosowali przemoc. Muszą opuścić mieszkanie.

Data publikacji 07.09.2021

Dwóch mężczyzn w wieku 39 i 57 lat musiało opuścić mieszkanie zajmowane wspólnie ze swoimi żonami, wobec których stosowali przemoc. Prawo broni ofiary przemocy domowej, a sprawca przemocy podnosząc rękę na słabszą osobę musi liczyć się z konsekwencjami swojego zachowania.

Często słyszymy, że przemoc domowa to sprawa rodzinna. "To, co dzieje się w domu powinno w domu pozostać” - zdarza się, że tak właśnie osoby dotknięte przemocą w rodzinie tłumaczą fakt nieinformowania Policji o sytuacji w jakiej się znajdują.

Dopiero gdy dojdzie do tragedii, ukrywane przez wiele lat problemy wychodzą na światło dzienne. Pamiętajmy, brak reakcji na przemoc jest jej akceptacją, zróbmy wszystko, aby takim tragediom zapobiec.

Osoby decydujące się na stosowanie przemocy muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami prawnymi. Przekonało się o tym dwóch mieszkańców Lubina, podejrzanych o stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej wobec swoich żon. Dodatkowo, 39 – latek odpowie przed sądem za złamanie zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej oaz kierowania wobec niej gróźb karalnych.

Wobec agresorów prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonych kobiet oraz nakazem opuszczenia wspólnie zamieszkanego lokalu.

Aby chronić osoby, które doświadczają przemocy ze strony swoich najbliższych, dnia 30 listopada 2020 roku weszły w życie przepisy ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz.. 956). Na ich podstawie Policja otrzymała nowe uprawnienie w postaci możliwości wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub (i) zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

O NOWYCH UPRAWNIENIACH POLICJI

Zgodnie z nowymi uregulowaniami, policjant ma prawo wydać nakaz lub (i) zakaz:

  • podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub w jego bezpośrednim otoczeniu, jak również
  • w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie, (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).
  • Do wydania nakazu lub zakazu zobowiązany jest każdy policjant, który uzyska informację o stosowaniu przemocy w rodzinie, w przypadku realnego zagrożenia dla życia i zdrowia osoby pokrzywdzonej.

Warto wiedzieć:

Nakaz lub (i) zakaz obowiązuje przez okres 14 dni z możliwością przedłużenia czasu jego trwania przez sąd.

Przed podjęciem decyzji o wydaniu nakazu lub (i) zakazu, policjant obligatoryjnie dokonuje oceny ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia osoby dotkniętej przemocą w rodzinie. Dla oceny tego ryzyka, dedykowane są kwestionariusze jego szacowania, zawierające kryteria określone przez ustawodawcę.

W celu ustalenia zasadności wydania nakazu lub (i) zakazu Policja może dokonywać innych czynności, w szczególności przesłuchać w charakterze świadka osobę zgłaszającą przemoc w rodzinie lub osobę dotkniętą tą przemocą.

asp. szt.Sylwia Serafin

Oficer Prasowy KPP w Lubinie

Telefon: 601 974 322


 

Powrót na górę strony