Bieżące informacje

PRZED NAMI „TYDZIEŃ POMOCY OSOBOM POKRZYWDZONYM PRZESTĘPSTWEM”

Data publikacji 18.02.2021

Od 22 lutego rusza kolejna edycja „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Inicjatorem akcji jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Lubińscy policjanci, wzorem lat ubiegłych, aktywnie włączają się w obchody. Oczywiście okres tygodnia ma jedynie wydźwięk symboliczny. W końcu dewiza naszej formacji „pomagamy i chronimy” przyświeca funkcjonariuszom w całej Polsce 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Od 22 do 28 lutego mają Państwo możliwość skorzystania z porady/pomocy nie tylko policjantów, ale również przedstawicieli sądów, prokuratur i ośrodków pomocy społecznej.

Funkcjonariusze nie tylko działają na rzecz osób pokrzywdzonych, ale również z ogromnym zaangażowaniem starają się nie dopuszczać, chociażby do popełniania przestępstw. Stąd tak ogromny nacisk na profilaktykę, akcje i kampanie edukacyjne. Wszystko w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Kiedy jednak z różnych przyczyn nie uda się zapobiec krzywdzie, wtedy kluczowe staje się słowo „pomoc”.

Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000r.  w Ministerstwie Sprawiedliwości i ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem, jak również wskazuje na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań podejmowanych na rzecz poprawy ich położenia.
Obchody Tygodnia mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Taką pomocą będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Porad udzielą prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści.

W Komendzie Powiatowej Policji w Lubinie w dniach 22 - 28 lutego 2021 roku od godz. 9.30 do 15.30, a w sobotę 27 lutego 2021 r. w godz. 10.00 – 13.00  prowadzone będzie poradnictwo prawne i wiktymologiczne.

Zainteresowanych przyjmować będą:

Policjanci Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji   w Lubinie, przy ul. Kilińskiego 10A, pokój nr 036
Policjanci Rewiru I i II Dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Lubinie, przy ul. Kilińskiego 10A.

Osoby dotknięte przestępstwem mogą także uzyskać potrzebne informacje na internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz pokrzywdzeni.gov.pl.

asp. szt. Sylwia Serafin

Oficer prasowy KPP w Lubinie

Telefon: 601 974 322

 

Powrót na górę strony