Bieżące informacje

POLICJA PRZYPOMINA! WCHODZENIE NA SKUTY LODEM ZBIORNIK WODNY JEST NIEBEZPIECZNE!

Data publikacji 15.02.2021

Wczoraj około godz. 17:00 na zalewie w Mściwojowie doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Dwie osoby, które weszły na skuty lodem akwen, wpadły do lodowatej wody. Na szczęście sytuacja nie miała tragicznego finału. Osoby morsujące udzieliły pomocy poszkodowanym. Do podobnego zdarzenia doszło na terenie powiatu lubińskiego, gdzie z relacji świadków wynikało, że mężczyzna, prawdopodobnie wędkarz, wszedł na taflę lodu w gminie Ścinawa. Pod mężczyzną załamał się lód. Na szczęście ta sytuacja również nie skończyła się tragicznie, bowiem pomocy mężczyźnie udzielili świadkowie, znajdujący się na miejscu zdarzenia. Policjanci przypominają!!! Każde wejście na zamarznięty zbiornik wodny jest ryzykowne i może zakończyć się tragicznie.

Wczoraj po godz. 17:00 dyżurny jaworskiej policji otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że do akwenu w miejscowości Mściowojów wpadły dwie osoby. Natychmiast został tam skierowany policyjny patrol. Jak ustalili funkcjonariusze, grupa osób wpadła na bardzo nierozsądny pomysł. Chcieli przejść na drugą stronę zalewu i weszli na skutą lodem wodę. Niestety doszło do zarwania się lodu i 27-letni mężczyzna oraz 17-letnia kobieta wpadli do lodowatej wody. Na szczęście w tym czasie kilka osób morsowało w akwenie. Widząc tą niebezpieczną sytuację morsy ruszyły na pomoc Dzięki szybkiej i skutecznej reakcji para została wyciągnięta z wody. Na miejsce przybyły także służby ratownicze, które udzieliły pomocy poszkodowanym.

Do podobnej i równie niebezpiecznej sytuacji doszło na terenie jednego ze stawów, nieopodal Ścinawy. Pod mężczyzną załamał się lód. Szybko z pomocą ruszyli świadkowie, więc nawet nie była potrzebna pomoc służb ratowniczych.

Policja apeluje!!! Każde wejście na zamarznięty zbiornik wodny jest ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma takiej samej grubości na całej powierzchni zbiornika. Poruszanie się po lodzie może zakończyć się tragicznie.

Co robić, jeżeli lód się załamie:

  • nie wpadaj w panikę – staraj się zachować spokój, oszczędzaj siły na wydostanie się z wody;
  • jeśli to możliwe zdejmij buty - łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni;
  • jeśli się wydostaniesz na lód, nie wstawaj! Powoli przeczołgaj się po nim w bezpieczne miejsce;
  • jeżeli jest taka możliwość, szybko przebierz się w suchą odzież.

Kiedy widzisz, że pod kimś załamał się lód:

  • nie biegnij w kierunku ofiary – lód w tym miejscu może być słaby i Ty również możesz wpaść do wody;
  • natychmiast wezwij pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy 112;
  • postaraj się rzucić lub podać tonącemu np. kurtkę, gałąź, deskę, szalik;
  • jeżeli jest taka możliwość, należy szybko przebrać uratowanego w suchą odzież;
  • pod żadnym pozorem nie podawaj takiej osobie alkoholu – szybko doprowadza on do dalszego wyziębienia organizmu.

Pamiętajmy, że nie ma bezpiecznego lodu. Człowiek, pod którym załamał się lód najczęściej nie jest w stanie sam wyjść na powierzchnię. Kilka minut spędzonych w zimnej wodzie, prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, przytomności i w konsekwencji - śmierci. Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą nam cieszyć się zimową aurą.

asp. szt.  Sylwia Serafin
Źródło: KWP Wrocław


 

Powrót na górę strony