KIEDY KTOŚ DO CIEBIE ZADZWONI I POPROSI O PRZEKAZANIE PIENĘDZY- PAMIĘTAJ, TO NA PEWNO NIE JEST POLICJANT.
Mając na względzie bezpieczeństwo osób starszych, narażonych na działania przestępców, którzy wciąż próbują wyłudzić pieniądze od seniorów, policjanci apelują o przypominanie i informowanie osób znajdujących się w naszym otoczeniu, o metodach działania bezdusznych oszustów. Przed utratą oszczędności może uchronić nas rozwaga, rozsądek i codzienna ostrożność, w przeciwnym wypadku możemy stracić nawet dorobek całego życia.
Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i „dobre serce” seniorów. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod pretekstami,np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za osoby urzędowe np. listonosza, pracownika ZUS-u, spółdzielni mieszkaniowej, siostrę PCK, hydraulika, elektryka lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia. Dlatego też nie wpuszczajmy obcych do swoich mieszkań. Uważajmy na fałszywych "siostrzeńców”, „wnuczków” i „kuzynów", czy też zakupy po okazyjnej cenie.
Z ustaleń policjantów wynika, iż przestępcy najczęściej dzwonią pod wybrany numer, najczęściej telefonu stacjonarnego i przedstawiają się za policjanta, funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego, prokuratora. Za pomocą wymyślonej historii, np. o zagrożonych pieniądzach w banku, wypadku najbliższej osoby, zablokowaniu konta bankowego itp. proszą o wybranie pieniędzy, bądź zaciągniecie kredytu i przekazanie konkretnej sumy w umówionym miejscu.
Przypominamy! Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie żadnych pieniędzy.
Aby nie stać się ofiarą złodziei lub oszustów, należy przestrzegać następujących zasad:
Przed otwarciem drzwi:
Spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno – kto to?
Jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością.
W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).
W sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na policję lub zaalarmować otoczenie.
We wszystkich opisanych przypadkach należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 112 z telefonu komórkowego, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, np. wygląd nieznajomej osoby, numer i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechała.
Pod żadnym pozorem nie przekazujmy pieniędzy obcym osobom!!!
asp. szt. Sylwia Serafin
Oficer Prasowy KPP w Lubinie
Telefon: 601 974 322