Bieżące informacje

9 – LETNI CHŁOPIEC WEZWAŁ POLICJĘ GDY OJCIEC BIŁ MATKĘ!

Data publikacji 25.11.2020

Oficer dyżurny lubińskiej Komendy Policji otrzymał zgłoszenie telefoniczne od 9 – letniego chłopca o awanturze w jego domu, gdzie ojciec bije matkę i krzyczy. Niezwłoczne działania policjantów doprowadziły do zatrzymania 60 – letniego mężczyzny, który znęcał się nad swoją żoną oraz małoletnim synem. Tylko w tym jednym dniu obsłużono 3 interwencje domowe, zakończone wszczęciem procedury „Niebieskiej Karty”. Każda przemoc domowa skończy się stanowczą reakcją mundurowych.

9 – letni chłopiec widząc po raz kolejny awanturę w domu, w trakcie której ojciec uderza matkę, wykręcił numer alarmowy i poprosił o pomoc podając dokładny adres interwencji. Jak wielka musiała być desperacja chłopca i ile musiał wcześniej widzieć i znosić, aby odważyć się na taki krok. Policjanci w błyskawicznym tempie zatrzymali 60 – letniego sprawcę stosowania przemocy domowej i osadzili go w celi. Mężczyzna usłyszał zarzuty znęcania się nad swoją żoną oraz swoim małoletnim synem.

Tylko w tym jednym dniu obsłużono trzy interwencje domowe zakończone wszczęciem procedury „Niebieskiej Karty”. W drugim przypadku osobą zawiadamiającą była sąsiadka, gdzie zatrzymano 37 – latka z Lubina. Tam terror w domu trwał również od dłuższego czasu. W obu przypadkach oprócz zarzutów Prokurator zastosował środki zapobiegawcze. W trzecim przypadku sprawczynią była kobieta w wieku 21 lat, która stosuje przemoc wobec matki. Każda interwencja dotycząca stosowania przemocy domowej, spotka się ze stanowczą reakcją służb mundurowych.

Przykłady te potwierdzają tezę, że „przemoc domowa nie ma płci, ani wieku”. W naszej jednostce prowadzimy ponad 280 postępowań „Niebieskie Karty” i każda z tych kart jest inna. Osobami dopuszczającymi się stosowania przemocy domowej są zarówno kobiety jak i mężczyźni - w różnym wieku. Zdarza się, że sprawcami są osoby niepełnoletnie.

Ważnym jest, aby podnosić świadomość społeczną w tym zakresie. Jeżeli mamy informację o podobnej sytuacji w czyjejś rodzinie, lub jesteśmy świadkami, bądź słyszymy np. przez ścianę odgłosy awantury – nie bójmy się powiadamiać policji. Dzwońmy na numer alarmowy, bądź kontaktujmy się z dzielnicowym. Możemy komuś pomóc a nawet uratować życie.

 

aspirant Krzysztof Pawlik

zastępca Oficera Prasowego

Komendy Powiatowej Policji w Lubinie

Powrót na górę strony