Bieżące informacje

DAJ SIĘ ZAUWAŻYĆ NA DRODZE – BĄDŹ WIDOCZNY I BEZPIECZNY. NOŚ ODBLASKI!

Data publikacji 14.10.2020

Za oknami jesienna aura. Deszcz, mgła i coraz krótsze dni. To czynniki, które znacząco wpływają na widoczność pieszych na drogach. W taką pogodę niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, są grupą bardzo narażoną na uczestniczenie w wypadkach komunikacyjnych, w wyniku których często odnoszą poważne obrażenia. Dlatego tak ważne jest, aby piesi i rowerzyści mieli świadomość, jak wielki wpływ na ich własne bezpieczeństwo mają oni sami. Pamiętajmy, że bycie bezpiecznym równa się z tym, że jesteśmy widoczni. Noś odblaski. Nie narażaj swojego życia.

Jesień rozgościła się za naszymi oknami na dobre. Jest coraz zimniej, dzień jest coraz krótszy i często mamy do czynienia z intensywnymi opadami deszczu. Obecne warunki atmosferyczne nie pomagają uczestnikom ruchu drogowego, ograniczając widoczność i zmuszając ich do zachowania jeszcze większej czujności na drodze.

Lubińscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, przypominają o stosowaniu elementów odblaskowych. Należy pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji. Nie chroni go przecież zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna.

PAMIĘTAJMY: Bycie bezpiecznym równa się z tym, że jesteśmy widoczni.
Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro - czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna nawet z odległości ponad 150 metrów. Wspomniane dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Nie narażajmy swojego życia.

Lubińscy policjanci przygotowali spot edukacyjny, obrazujący  z jakiej odległości jest widoczna osoba mająca na sobie kamizelkę odblaskową, a jak szybko znika z pola widzenia pieszy, nie mający żadnych elementów odblaskowych.

asp. szt. Sylwia Serafin

Oficer Prasowy KPP w Lubinie

Telefon: 601 974 322


 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 1.69 MB)

Pliki do pobrania

  • 15.43 KB
    Dyskrypcja do spotu o odblaskach
Powrót na górę strony