Bieżące informacje

GRZYBIARZE – APEL O ROZWAGĘ

Data publikacji 07.10.2020

Grzybobranie to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu i aktywny wypoczynek na łonie natury. Doświadczenia lat ubiegłych i zgłoszenia przyjmowane przez policjantów pokazują, że nie wszyscy amatorzy grzybów znają jednak lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policja apeluje o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.

 

 

Na początku września mieszkanka Lubina wybrała się na grzybobranie i zabłądziła w lesie. Rodzina, po nieowocnych poszukiwaniach na własną rękę, zgłosiła sprawę policji. Na szczęście pomoc funkcjonariuszy nie była potrzebna, gdyż starsza pani wyszła z lasu o własnych siłach i dotarła do znajomych, którzy odwieźli zgubę do zaniepokojonego męża.

W minioną niedzielę, polkowiccy policjanci, strażacy i znajomi szukali 74 – latki, która samotnie wybrała się na grzyby do lasu. Kobieta została odnaleziona przez dzielnicowych z powiatu bolesławieckiego.

Powyższe przykłady dają wiele do myślenia dla osób, które planują wybrać się na grzybobranie. Nie możemy zapominać o własnym bezpieczeństwie. Musimy zachować szczególną ostrożność.

Aby uniknąć tak niebezpiecznych sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, lubińscy policjanci apelują o rozsądek, rozwagę, większą wyobraźnię i przestrzeganie kilka podstawowych rad:

  • Nie wybierajmy się do lasu w pojedynkę.
  • Nie oddalajmy się od osób z którymi wybraliśmy się na grzybobranie. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym.
  • Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy. Warto w Google Maps zaznaczyć miejsce, gdzie zaparkowaliśmy nasze auto.
  • Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, albo nawet oznaczajmy je, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca z którego wyruszyliśmy.
  • Oceńmy realnie swoje możliwości i czas jaki zamierzamy spędzić w lesie.
  • Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych.
  • Nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu.
  • Jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekając zaalarmujmy Policję.
  •  Nigdy nie zostawiajmy  w zaparkowanych samochodach cennych przedmiotów, które mogą skusić złodzieja.

Do akcji prowadzonej po zgłoszeniu zaginięcia osoby angażowani są wszyscy policjanci, strażacy, a nawet leśnicy. Wykorzystywane są wszystkie możliwe środki, by jak najszybciej dotrzeć do zaginionego. Często do takich poszukiwań angażowany jest pies tropiący oraz policyjny śmigłowiec, wyposażony w specjalistyczny sprzęt pomagający odnaleźć człowieka w bardzo trudnym i niedostępnym terenie.

Niestety pracę służbom ratunkowym często utrudnia to, że zaginione osoby najczęściej nie mają przy sobie telefonu komórkowego, nie informują też rodziny w którym kierunku udają się na grzybobranie. Dlatego tak ważne jest wyposażenie grzybiarza w naładowany telefon komórkowy, który umożliwi kontakt z policją w sytuacji zagubienia. Warto wychodząc do lasu ubrać kamizelkę odblaskową, dzięki której będziemy bardziej widoczni co zapewne ułatwi służbom szybsze dotarcie do poszukiwanego.

asp. szt. Sylwia Serafin
Oficer Prasowy KPP w Lubinie
tel. 601 974 322


 


 


 


 


 


 


 


 


 

Powrót na górę strony