Z policyjnej celi, trafił prosto do sądu…za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych
Policjanci z Lubina zatrzymali do kontroli drogowej 43-latka, który kierował samochodem osobowym mimo sądowego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Mężczyzna trafił do policyjnej celi, podobnie jak jego pasażer, u którego mundurowi znaleźli amfetaminę. Funkcjonariusze wystąpili do Sądu Rejonowego w Lubinie z wnioskiem o rozpoznanie sprawy „zakazowca” w postępowaniu przyspieszonym. Dzięki zastosowaniu tego trybu, w ciągu 48 godzin, mężczyzna usłyszał wyrok – kara 8 miesięcy ograniczenia wolności, polegająca na kontrolowanej, nieodpłatnej pracy na cele społeczne, grzywna w wysokości 10 tysięcy złotych i zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na 2 lata.
W poniedziałek (12 maja) policjanci wydziału prewencji lubińskiej komendy, zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym marki Alfa Romeo. W trakcie kontroli okazało się, że 43-latek posiadał sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Funkcjonariusze sprawdzili również pasażera tego pojazdu, 32-letniego lubinianina, który w trakcie czynności zachowywał się bardzo nerwowo. Okazało się, że miał powód, gdyż posiadał przy sobie środki odurzające, w postaci kilkunastu gramów amfetaminy.
Obaj mężczyźni zostali zatrzymani i trafili do policyjnej celi. Młodszy z nich usłyszał zarzut posiadania środków odurzających, za co może mu grozić kara do 3 lat pozbawienia wolności.
W przypadku 43-letniego „zakazowca”, policjanci, po zgromadzeniu materiału dowodowego i przedstawieniu zarzutu popełnienia przestępstwa, wystąpili do Sądu Rejonowego w Lubinie z wnioskiem o rozpoznanie sprawy mężczyzny w postępowaniu przyspieszonym.
Już we wtorek (13 maja) 43-latek, został doprowadzony do sądu, gdzie usłyszał wyrok 8 miesięcy ograniczenia wolności, polegający na kontrolowanej, nieodpłatnej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie, zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi na 2 lata oraz nakaz zapłaty grzywny w wysokości 10 tysięcy złotych.
Sądy orzekają w postępowaniu przyspieszonym nie tylko kary grzywny czy dodatkowe zakazy prowadzenia pojazdów, ale również często orzekają kary bezwzględnego pozbawienia wolności.
Zachowanie kierowcy to przykład lekceważenia obowiązujących przepisów oraz świadome łamanie sądowego zakazu. W celu poprawy bezpieczeństwa na drogach policjanci nie poprzestają w swoich działaniach. Eliminują z dróg kierujących, którzy swoim postępowaniem zagrażają sobie i innym.
asp. szt. Sylwia Serafin
Oficer Prasowy KPP w Lubinie
Telefon: 601 974 322