Bieżące informacje

Lubińscy policjanci odznaczeni medalem imienia podkomisarza Andrzeja Struja

Data publikacji 03.03.2025

W siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się uroczyste wręczenie medali im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Wśród wyróżnionych za ratowanie życia drugiego człowieka narażając przy tym swoje własne, znaleźli się także policjanci Komendy Powiatowej Policji w Lubinie – asp. Ewelina Rosiak, mł. asp. Hubert Woch, sierż. Arkadiusz Wojtyła i st. post. Filip Marcinkowski.

W 15. rocznicę bohaterskiej śmierci podkomisarza Andrzeja Struja, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak wręczył medale policjantom zasłużonym za ratowanie życia innych osób narażając przy tym swoje własne. To wyjątkowe odznaczenie zostało ustanowione w 2021 roku, jako upamiętnienie bohaterskiej śmierci Andrzeja Struja, który 10 lutego 2010 roku zginął od ciosów nożem, po tym jak w czasie wolnym od służby podjął interwencję wobec dwóch chuliganów niszczących stojący na przystanku tramwaj.

Odznaczenie to nadawane jest przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na wniosek Komendanta Głównego Policji, albo z inicjatywy samego Ministra. Medal ten mogą otrzymać policjanci, którzy poza służbą podjęli się ratowania życia, zdrowia ludzkiego lub mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia, albo w czasie służby ratowali życie ludzkie ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. W uroczystości uczestniczył Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Boroń, komendanci wojewódzcy, w tym Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinspektor Paweł Półtorzycki, który pogratulował odznaczonym.

Wśród wyróżnionych policjantów znalazło się czworo funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie: asp. Ewelina Rosiak, mł. asp. Hubert Woch, sierż. Arkadiusz Wojtyła i st. post. Filip Marcinkowski.

8 maja 2024 roku, o godzinie 18:10, dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Lubinie otrzymał zgłoszenie, że przy ulicy Mickiewicza w Lubinie pali się  jedenastopiętrowy budynek mieszkalny, słychać krzyki i strzelające od ognia szyby. Na miejsce zdarzenia pierwsi przybyli funkcjonariusze KPP w Lubinie, tj. m.in.: asp. Ewelina Rosiak, sierż. Arkadiusz Wojtyła i post. Filip Marcinkowski. Dojeżdżając pod wskazany adres, zauważyli kłęby gęstego dymu oraz języki ognia wydobywające się z okna mieszkania znajdującego się na ósmym piętrze budynku. Bez wahania, mając świadomość tego, że w budynku są ludzie, którzy nie mogą się z niego wydostać, policjanci szybko wbiegli na klatką schodową na ósme piętro budynku do mieszkania, w którym powstał pożar. Wewnątrz mieszkania ogień sięgał już sufitu, a zadymienie było bardzo gęste, które uniemożliwiało oddychanie oraz w znacznym stopniu ograniczało widoczność. W jednym z pomieszczeń na podłodze funkcjonariusze dostrzegli nieprzytomną, leżącą, w znacznym stopniu poparzoną kobietę, która o własnych siłach nie zdołała opuścić płonącego mieszkania. Bez wahania, niezwłocznie wymienieni policjanci wynieśli kobietę kilka kondygnacji niżej, gdzie w miejscu bezpiecznym udzielili jej pomocy. Poszkodowana czterdziestojednoletnia kobieta z widocznymi oparzeniami została przetransportowana przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala, celem udzielenia jej kwalifikowanej pomocy medycznej. Podczas prowadzonych przez wymienionych policjantów działań ewakuowali oni z budynku blisko czterdzieści osób w tym seniorów i dzieci. Na miejsce przybyły trzy zastępy straży pożarnej, które ugasiły pożar i przystąpiły do oddymiania budynku. Mieszkanie, w którym powstał pożar uległo całkowitemu spaleniu, co pokazuje skale pożaru i poziom jego niebezpieczeństwa dla mieszkańców budynku.

W podobnej sytuacji, bohaterską postawą wykazał się mł. asp. Hubert Woch, który 21 grudnia 2023 roku około godz. 10:30 przemieszczał się radiowozem nieoznakowanym w kierunku Legnicy. W trakcie dojazdu do komendy, na ul. Tarnopolskiej zauważył, że z budynku wielomieszkalnego wydobywa się gęsty dym. Policjant niezwłocznie udał się na miejsce i zauważył, że z okna na czwartym piętrze wymachuje mężczyzna wołający o pomoc. Funkcjonariusz widząc realne zagrożenie życia poszkodowanego , jeszcze przed przyjazdem jednostek straży pożarnej, nie zważając na płomienie i gęsty dym pomógł mężczyźnie w bezpieczny sposób opuścić budynek a dodatkowo zaalarmował innych mieszkańców wzywając ich do opuszczenia nieruchomości, powiadamiając jednocześnie służby ratunkowe. Dzięki szybkiej, pewnej i bohaterskiej postawie policjanta, z budynku udało się wyprowadzić 20 mieszkańców z pośród których nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.

W tym przypadku pomoc wymienionych policjantów przyszła w ostatniej chwili, a ich ogromne poświęcenie przyczyniło się do uratowania życia osób poszkodowanych. Bohaterska postawa stanowi wzór profesjonalizmu, poświęcenia i naśladowania dla innych policjantów. Postawa odznaczonych policjantów pokazuje, jak ważne i prawdziwe są słowa policyjnej roty „..nawet z narażeniem życia..”.


asp. szt. Krzysztof Pawlik          
zastępca Oficera Prasowego
KPP w Lubinie

Powrót na górę strony