Bieżące informacje

Ponad 3200 zgłoszeń od mieszkańców powiatu lubińskiego w KMZB w 2024 roku

W Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu lubińskiego, mieszkańcy w 2024 roku zarejestrowali 3243 zgłoszenia z których potwierdziło się ponad 41,4%. Każde naniesione na mapę zagrożenie zostało przez Policję zweryfikowane, co z pewnością przyczyniło się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa obywateli.

W 2024 roku użytkownicy Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nanieśli 3243 miejsca, które uważają za niebezpieczne. Większość zgłoszeń, bo aż 2285 dotyczyło zagrożeń związanych z ruchem drogowym. Do najczęściej nanoszonych zgłoszeń należało nieprawidłowe parkowanie (1406 zgłoszeń) przekraczanie dozwolonej prędkości (629 zgłoszeń) oraz niewłaściwa infrastruktura drogowa (189 zgłoszeń). Na podkreślenie zasługuje fakt, że ponad 60% tych zgłoszeń zostało przez lubińśkich policjantów potwierdzone. Do zagrożeń związanych z Wydziałem Prewencji, które były zaznaczane - najwięcej dotyczyło spożywania alkocholu w miejscach publicznych (712 zgłoszeń), grupowanie się młodzieży zagrożonej demoralizacją (59 zgłoszeń) oraz akty wandalizmu (34 zgłoszenia). Niestety 672 zgłoszenia spośród wszystkich, uznane zostały za żart lub pomyłkę.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to swoista interaktywna platforma wymiany informacji między obywatelami, a policjantami. Umożliwia mieszkańcom sygnalizowanie funkcjonariuszom miejsc, które uważają za niebezpieczne. Informacje dodawane przez użytkowników trafiają systemu, a następnie są weryfikowane przez policjantów. Zgłoszenia nanosić można za pośrednictwem mapy w wielu kategoriach takich jak m.in. akty wandalizmu, dziekie wysypiska śmieci, żebractwo czy kłusownictwo. Każdy może przekazać Policji informacje o potencjalnych zagrożeniach, a także sprawdzić co dzieje się w jego okolicy.

Przypominamy, że „Mapa” jest dostępna na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Lubinie, a także stronach wszystkich innych jednostek Policji.

Pamiętajmy jednak, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji pilnych, które potrzebują natychmiastowej obsługi. W takich przypadkach należy kontaktować się bezpośrednio z dyżurnym jednostki Policji pod numerem alarmowym 112. Należy również zauważyć, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie jest narzędziem służącym do analizy stanu bezpieczeństwa w poszczególnych rejonach.


asp. szt. Krzysztof Pawlik          
zastępca Oficera Prasowego
KPP w Lubinie

Powrót na górę strony