Zróbmy wszystko, aby wypoczynek nad wodą był bezpieczny
Data publikacji 05.08.2024
Nad wodą może nas spotkać wiele potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Dowiedź się jak być bezpiecznym w czasie kąpieli bądź pływania na jednostkach pływających.
Słoneczna pogoda i wysokie temperatury sprzyjają spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo i miłe wspomnienia z wypoczynku.
Funkcjonariusze przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą:
- Pływaj tylko w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników. Zapoznaj się z regulaminem kąpieliska i słuchaj poleceń ratownika WOPR.
- Jeśli na własne ryzyko decydujesz się na kąpiel w miejscu niestrzeżonym pamiętaj o asekuracji. Boja ratunkowa bądź kamizelka asekuracyjna mogą uratować Ci życie.
- Unikaj wchodzenia do wody oznakowanej zakazami kąpieli.
- Nie odpływaj daleko od brzegu, zwłaszcza w pojedynkę.
- Unikaj kąpieli w wodzie nieznanej. Wiry, nagłe uskoki, nieregularne dno, wodorosty, prądy wodne to tylko część rzeczy które mogą nas zaskoczyć w wodzie.
- Nie skacz do wody nieznanej. Często przy skokach "na główkę" dochodzi do uszkodzenia rdzenia w odcinku szyjnym co prowadzi do paraliżu prawie całego ciała.
- Nie wchodź do wody po alkoholu bądź zażyciu leków psychotropowych i niektórych antybiotyków. Po spożyciu alkoholu dochodzi do szybszej utraty ciepłoty ciała, zwiększa się ryzyko wystąpienia dreszczy i przykurczy mięśni, istnieje ryzyko zaburzenia procesu oddychania. Często osoba pod wpływem alkoholu w wodzie błędnie ocena własnych możliwości oraz ma zaburzoną orientację czasową i przestrzenną.
- Nie wchodź do wody po zmroku, przy ograniczonej widoczności bądź przy nagłej zmianie pogody. Wszystkie te czynniki będą utrudniać przeprowadzenie ewentualnej skutecznej akcji ratunkowej.
- Zwracaj uwagę na zachowanie innych osób nad wodą, zwłaszcza osób zachowujących się niebezpiecznie bądź stwarzających zagrożenie dla innych.
- Zachowaj ostrożność na dmuchanych materacach itp. To nie jest bezpieczne miejsce na drzemkę. Pamiętaj przy nagłym wpadnięciu do wody istnieje ryzyko wystąpienia szoku termicznego.
- Właściwie korzystaj ze sprzętu pływającego. Poznaj przeznaczenie i zastosowanie sprzętu pływającego. Korzystaj ze sprawnych technicznie jednostek pływających. Zabezpiecz się w kamizelki ratunkowe, tylko kamizelka ubrana i prawidłowo zapięta jest w stanie utrzymać nas na powierzchni wody.
- Nad wodą dzieci mają być pod stałą opieką osób dorosłych. Zapoznaj dziecko z zasadami bezpieczeństwa. Powiedź do kogo ma się zwrócić gdy się zgubi, zapisz na ręku dziecka numer telefonu komórkowego do rodzica lub opiekuna.
asp. szt. Sylwia Serafin
Oficer Prasowy KPP w Lubinie
Telefon: 601 974 322