Bieżące informacje

Działania lubińskiej drogówki pod nazwą „Alkohol i Narkotyki”

Data publikacji 09.07.2024

Od piątku do poniedziałku trwały wzmożone działania lubińskiej drogówki pod roboczą nazwą „Alkohol i Narkotyki”. W trakcie prowadzonej akcji skontrolowano ponad 120 pojazdów i zatrzymano aż 9 kierowców „na podwójnym gazie”.

W związku z kolejnymi przypadkami osób, które wykazują się skrajną nieodpowiedzialnością wsiadając za kierownice po alkoholu, policjanci lubińskiej drogówki zaplanowali w ubiegły weekend wzmożone działania pod roboczą nazwą „Alkohol i Narkotyki”.

W trakcie akcji mundurowi kontrolowali nie tylko samochody, ale również rowerzystów, osoby jeżdżące na hulajnodze oraz kierowców wykonujących odpłatny przewóz osób.

W sumie przeprowadzono ponad 120 kontroli kierowców z czego aż 9 znajdowało się „w stanie wskazującym”. Niechlubną rekordzistką akcji była 42-letnia mieszkanka Lubina w której organizmie wykryto blisko 3 promile alkoholu. Kobieta zastała zatrzymana kiedy pijana podjechała BMW pod market chcąc zrobić zakupy. 

Wszystkie osoby straciły swoje uprawnienia do kierowania a przypominamy, że w takim wypadku oprócz kary do 3 lat więzienia, sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów, wysoką karę grzywny a nawet w uzasadnionych przypadkach przepadek auta.

Spośród tych 9 osób – trzy osoby „wydmuchały” na wykroczenie tj. do pół promila. Jeden z zatrzymanych kierował w takim stanie hulajnogą. Te osoby będą odpowiadać za wykroczenie. W takim przypadku mundurowi zatrzymają prawo jazdy osobom kierującym pojazdami mechanicznymi, które takiego uprawnienia wymagają oraz mogą nałożyć mandat 2500 złotych.

Poza tym w czasie działań funkcjonariusze ujawnili również szereg wykroczeń drogowych z czego blisko połowa stanowiła przekraczanie dozwolonej prędkości, za co posypały się mandaty.

Konieczność zapewniania bezpieczeństwa na drogach obliguje policjantów do prowadzenia częstszych takich akcji, w celu wyeliminowania z ruchu tych, którzy nie zasługują na miano kierowców.


asp. szt. Krzysztof Pawlik          
zastępca Oficera Prasowego
KPP w Lubinie

Powrót na górę strony