Bieżące informacje

Naruszył nietykalność cielesną policjantów, bo miał przy sobie narkotyki

Policjanci Wydziału Prewencji zatrzymali 36-letniego lubinianina, który posiadał przy sobie jedną porcję metamfetaminy i 5 porcji marihuany. Kiedy mundurowi podjęli wobec niego czynności mężczyzna uderzył z pięści w twarz interweniującą policjantkę i odpychał drugiego policjanta. Mężczyzna trafił za policyjne kraty.

Każda osoba dopuszczająca się zamachu na funkcjonariusza publicznego, musi liczyć się ze stanowczą reakcją policjantów oraz poważnymi konsekwencjami takiego zachowania.

Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej w Lubinie podjęli interwencję wobec 36-letniego mężczyzny, przy którym znalezione zostały narkotyki w ilości 1 porcji metamfetaminy i 5 porcji marihuany.

Podczas wykonywanych czynności mężczyzna dopuścił się naruszenia nietykalności mundurowych w ten sposób, że uderzył pięścią w twarz policjantkę oraz odpychał od siebie jej kolegę z patrolu.

Zatrzymany został obezwładniony i trafił do policyjnej celi. Na szczęście naszej koleżance nic poważnego się nie stało i nie musiała ona korzystać z pomocy medycznej.

Podejrzany usłyszy zarzuty posiadania narkotyków oraz naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy za co grozi mu do 3 lat. Dodatkowo jak w każdym takim przypadku, wnioskować będziemy do sądu o zadośćuczynienie i przeproszenie mundurowych.

Przypominamy, że Funkcjonariusz publiczny – osoba pełniąca funkcję publiczną w ramach służby publicznej, bez względu na formę zatrudnienia, która z uwagi na szczególną pozycję zawodową lub posiadane kompetencje związane ze sprawowaniem władzy publicznej korzysta na gruncie polskiego prawa karnego ze szczególnej ochrony prawnej, ale jednocześnie podlega szczególnej odpowiedzialności karnej.

Według definicji z art. 115 § 13 polskiego kodeksu karnego funkcjonariuszem publicznym jest:

  • Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
  • poseł, senator, radny
  • poseł do Parlamentu Europejskiego
  • sędzia, ławnik, prokurator, funkcjonariusz finansowego organu postępowania przygotowawczego lub organu nadrzędnego nad finansowym organem postępowania przygotowawczego, notariusz, komornik, kurator sądowy i syndyk, nadzorca sądowy i syndyk, osoba orzekająca w organach dyscyplinarnych działających na podstawie ustawy,
  • osoba będąca pracownikiem administracji rządowej innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe, a także inna osoba w zakresie, w którym uprawniona jest do wydawania decyzji administracyjnych,
  • osoba będąca pracownikiem organu kontroli państwowej ub organu kontroli samorządu terytorialnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe,
  • osoba zajmująca kierownicze stanowisko w innej instytucji państwowej,
  • ratownik medyczny w trakcie wykonywania czynności ratunkowych
  • funkcjonariusz organu powołanego do ochrony bezpieczeństwa publicznego albo funkcjonariusz Służby Więziennej,
  • osoba pełniąca czynną służbę wojskową, z wyjątkiem terytorialnej służby wojskowej pełnionej dyspozycyjnie,
  • pracownik międzynarodowego trybunału karnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe
  • inspektor Inspekcji Wodnej.

    asp. szt. Krzysztof Pawlik          
    zastępca Oficera Prasowego
    KPP w Lubinie

Powrót na górę strony