Znieważenie policjantów to przestępstwo! Przekonali się od tym dwaj mężczyźni w Ścinawie
Dwóch mężczyzn w Ścinawie będąc adresatami interwencji dopuścili się znieważenia policjantów podejmujących wobec nich czynności służbowe. Takie przestępstwo jest absolutnie niedopuszczalne. Obaj trafili za policyjne kraty i usłyszeli nie tylko zarzuty za znieważenie.
Dwóch mężczyzn będących adresatami różnych interwencji policyjnych w Ścinawie dopuściło się znieważenia funkcjonariuszy w ten sposób, że używali wobec nich wulgarnych słów. Takie zachowanie jest niedopuszczalne i każda taka osoba musi się liczyć ze stanowczą reakcją służb oraz surowymi konsekwencjami.
Wobec pierwszego mężczyzny, ścinawscy policjanci podjęli interwencję po tym jak 23-latek z powiatu lubińskiego groził pozbawieniem życia kobiecie w centrum miasta. Zatrzymany był na tyle agresywny i wulgarny, że znajdując się w stanie nietrzeźwości znieważał słowami uznanymi za obelżywe interweniujących policjantów. Podejrzany usłyszał zarzuty gróźb karalnych i znieważenia policjantów.
Drugi z mężczyzn był adresatem interwencji w związku z niewłaściwym zachowaniem. W trakcie legitymowania 26-latek również wyzywał policjantów podejmujących interwencję. W trakcie zatrzymania dodatkowo okazało się że w kieszeni ma schowane narkotyki w ilości 4 porcji marihuany. On również usłyszał dwa zarzuty – posiadania środków odurzających i znieważenia policjantów.
Należy pamiętać, że w takich przypadkach oprócz kary może być orzeczona nawiązka dla policjantów i tak 26-latek będzie musiał zapłacić 1000 złotych dla policjantki wobec której używał wulgaryzmów. Nasza koleżanka zawnioskowała aby sprawca wpłacił te pieniądze na schronisko dla zwierząt przedkładając stosowne potwierdzenie.
Funkcjonariusz publiczny to nie tylko policjant, ale także żołnierz, funkcjonariusz straży granicznej, służby więziennej, prokurator i wiele innych osób, które określone są w art. 115 par.13 kodeksu karnego. Wykonują oni zadania o szczególnym charakterze, działając dla dobra społeczeństwa. Dlatego każdy, kto znieważy lub naruszy ich nietykalność cielesną musi liczyć się z odpowiedzialnością karną.
Przypominamy:
Art.226.§1 KK - Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Art.222.§1 KK - Kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
asp. szt. Krzysztof Pawlik
zastępca Oficera Prasowego
KPP w Lubinie