Nie ma zgody na krzywdzenie dzieci!
Są bezbronne. Potrzebują opieki, bezpieczeństwa i miłości. Niestety, niejednokrotnie nie mogą na to liczyć w rodzinnym domu. Nie oznacza to wcale, że krzywdzonym dzieciom nie można pomóc. Wystarczy patrzeć i widzieć, a nie udawać, że wszystko jest w porządku, czy stwierdzić, że „to nie moja spawa”. Nie reagujesz – akceptujesz! Masz podejrzenia – masz obowiązki!
Obowiązek opracowania i stosowania Standardów Ochrony Małoletnich w placówkach prowadzących działalność oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, ale też takich, w których mogą przebywać dzieci, nałożyła Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw. Dla dzieci to gwarancja poczucia bezpieczeństwa, dla dorosłych: swego rodzaju mapa, która pomaga zidentyfikować niewłaściwe sytuacje, a także w porę – zareagować.
Zgodnie z wytycznymi, dyrektor czy osoba kierująca daną placówką ma obowiązek zatrudniania tylko osób posiadających kwalifikacje oraz predyspozycje pozwalające na zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa. Każda osoba ubiegająca się o pracę musi się liczyć z weryfikacją jej wykształcenia i doświadczenia. Musi też przedłożyć zaświadczenie o niekaralności, a dane osobowe zostaną sprawdzone także w rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
W relacjach z dziećmi dla pracowników nadrzędne są zasady: szacunku, akceptacji i równego traktowania. Podobnie w kontaktach międzyrówieśniczych: należy postępować z szacunkiem, z uwzględnieniem godności i potrzeb wszystkich osób. Nie wolno stosować przemocy pod żadną postacią, naruszać prywatności dzieci i młodzieży, przekraczać granic.
Standardy opisują też zasady kontaktu z rodzicami i opiekunami dziecka; postępowania, gdy w domu zdarzy się sytuacja kryzysowa.
Jeśli ktokolwiek podejrzewa, że dziecku dzieje się krzywda (czy to w placówce, czy w domu), musi natychmiast zareagować.
Jeżeli masz podejrzenia, że jakieś dziecko doświadcza przemocy lub jest źle traktowane – masz obowiązek powiadomienia np. Policji. To nie tylko ustawowy ale i społeczny obowiązek! Nie ma zgody na przyzwolenie stosowania kar cielesnych, zaniedbywania czy innej formy przemocy względem dzieci!
Jeżeli nie reagujesz – akceptujesz! Więc licz się z konsekwencjami!
Zgłoszenia możesz dokonać anonimowo. Każdy fakt zostanie przez lubińskich policjantów szczegółowo sprawdzony!
asp. szt. Krzysztof Pawlik
zastępca Oficera Prasowego
KPP w Lubinie