Rozmawiali o różnych aspektach przemocy domowej. Policja apeluje - Nie bądźmy obojętni i zwracajmy uwagę na osoby, które mogą być ofiarami przemocy
W piątek odbyła się konferencja poświęcona przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Organizatorem przedsięwzięcia był Komendant Powiatowy Policji w Lubinie. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Zespołów Interdyscyplinarnych, Policjanci, pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej, Sędzia Sądu Rejonowego w Legnicy. Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami, a także wypracowania najlepszych metod i narzędzi do walki z przemocą oraz uzależnieniami.
Przemoc w rodzinie to jeden z ważniejszych problemów społecznych, któremu należy przeciwdziałać. Każda osoba zajmująca się problematyką przemocy musi posiadać wiedzę na ten temat. Niezbędna jest znajomość rozporządzeń i procedur. Wiedza ta daje narzędzia do ochrony osób krzywdzonych, umożliwia wywieranie wpływu na sprawcę, poprzez pociąganie go do odpowiedzialności karnej. Ofiary przemocy domowej potrzebują zwykle pomocy psychologicznej, prawnej, materialnej, socjalnej, medycznej, a także wsparcia. Niezmiernie istotna jest więc współpraca pomiędzy różnymi instytucjami i organizacjami zajmującymi się pomaganiem ofiarom przemocy, a co za tym idzie tworzeniem koalicji lokalnych. Na tę okoliczność w dniu 12 kwietnia w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubinie odbyła się konferencja dot. zjawiska przemocy w rodzinie, zorganizowana przez Komendanta Powiatowego Policji w Lubinie insp. dr Joannę Cichla, która jako doświadczona pedagog, doktor nauk społecznych i socjoterapeutka specjalizująca się w zagadnieniu przeciwdziałania przemocy domowej, po służbie jako terapeutka prowadzi również grupę wsparcia, dając kobietom szansę na obronę przed przemocą.
Uczestnikami przedsięwzięcia były osoby, które na co dzień pracują na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, dyrektorzy Ośrodków Pomocy Społecznej, członkowie Zespołów Interdyscyplinarnych, działający na terenie powiatu lubińskiego, Policjanci, a także Sędzia Sądu Rejonowego w Legnicy.
Celem konferencji było szersze ukazanie problemu przemocy w rodzinie, a także omówienie zadań poszczególnych instytucji w zakresie profilaktyki i przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Spotkanie rozpoczął Sędzia Sądu Rejonowego w Legnicy p. Michał Lewoc, który przywitał zaproszonych gości, a także zaprezentował swoje doświadczenie w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Następnie głos zabrał Komendant Powiatowy Policji w Lubinie insp. dr Joanna Cichla przedstawiając rolę Policji w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz skalę zjawiska przemocy występującą na naszym terenie. W dalszej części spotkania dyrektorzy Ośrodków Pomocy Społecznej z terenu powiatu lubińskiego, a także członkowie Zespołów Interdyscyplinarnych, omówili m.in. zagadnienia dotyczące pracy ze sprawcą oraz ofiarą przemocy w rodzinie oraz to jak motywować ich do podjęcia zmiany.
Przemoc domowa to ludzkie dramaty rozgrywane w czterech ścianach. Problem jest globalny, ale przeciwdziałanie i walka z nią odbywa się na poziomie lokalnym. Dlatego też każda pomoc osobom pokrzywdzonym jest godna naśladowania, nie tylko ta instytucjonalna.
Nie bądźmy więc obojętni i zwracajmy uwagę na osoby, które mogą być ofiarami przemocy domowej. Pamiętajmy, że przemoc to nie zjawisko, to przestępstwo.
Dla przypomnienia warto wskazać, że przemoc domowa, zgodnie Ustawą o przeciwdziałaniu przemocy, oznacza jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
Pamiętaj! Przemoc domowa jest przestępstwem ściganym przez prawo. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich stał się ofiarą przemocy ze strony członka rodziny, jeśli Twój partner/ka, dziecko lub inna osoba krzywdzi Ciebie lub Twoich najbliższych - NIE WAHAJ SIĘ! SZUKAJ POMOCY! PRAWO STOI PO TWOJEJ STRONIE.
Jeżeli jesteś zainteresowana udziałem w Grupie wsparcia, to zapraszamy do kontaktu:
- osobistego w siedzibie OIK PCPR przy ul. Składowej 3 w Lubinie,
- telefonicznego pod nr 76 847 96 91,
- e-mail: pcpr@powiat-lubin.pl lub
- poprzez poradnictwo on-line interwencja@pcpr.powiat-lubin.pl.
UWAGA ! Zajęcia są bezpłatne i odbywają się w siedzibie Ośrodka Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie przy ul. Składowej 3.
st. asp. Anna Szajbler
KPP w Lubinie