Bieżące informacje

Sprzedaż alkoholu nieletnim to przestępstwo

Wysoka grzywna, a nawet utrata koncesji alkoholowej grozi za sprzedaż alkoholu osobom poniżej 18 roku życia. Pomimo takich sankcji karnych, zdarzają się przypadki, że sprzedawcy, sugerując się dorosłym wyglądem klienta, udostępniają napoje wyskokowe nieletnim. Dlatego zwracamy się z apelem o świadomą i odpowiedzialną sprzedaż.

To, że alkohol ma fatalny wpływ na zdrowie dojrzewającego organizmu jest udowodnione naukowo i nie budzi żadnych wątpliwości. Nie ważne w jakiej postaci, sieje spustoszenie i działa destrukcyjnie na narządy ciała. Co więcej, stan nietrzeźwości u osoby niepełnoletniej sprzyja wzrostowi agresywności i jest źródłem zachowań patologicznych. I choć w przeciągu ostatnich kilku lat liczba ujawnionych przez Policję nietrzeźwych nieletnich stopniowo maleje, wciąż stosunkowo łatwo udaje się młodym ludziom ten alkohol zdobyć. Stąd też apel do sprzedawców o przestrzeganie zakazu sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18 roku życia. Warto uświadomić sobie, że udostępnianie napoi wyskokowych nieletnim, to nie tylko przestępstwo, ale także wielka szkoda wyrządzona młodemu człowiekowi, jego rodzicom i najbliższym.

Lubińscy policjanci przypominają, że sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem! Jeżeli wygląd nabywcy budzi wątpliwości, co do jego pełnoletności, zarówno sprzedający, jak i podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy.

W celu eliminowania tego typu przypadków, policjanci z przedstawicielami Miejskich i Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wspólnie dokonują kontroli w placówkach w, których odbywa się sprzedaż napojów alkoholowych. Mundurowi podczas spotkań w szkołach poruszają również tematy uzależnień oraz późniejszych konsekwencji związanych ze spożywaniem alkoholu. Często młodzi ludzie będąc w stanie nietrzeźwości szybciej wchodzą w konflikt z prawem.

Każdy właściciel, kierownik oraz ekspedientka w placówce handlowej, w której sprzedawany jest alkohol musi postępować zgodnie z prawem i być szczególnie wyczulonym na klientów dokonujących zakupu tego typu towaru.

Polskie prawo zabrania sprzedaży alkoholu osobom nieletnim, jak również osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości. W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy, sprzedający lub podający alkohol uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek.

Przepisy Ustawy o wychowaniu w trzeźwości oraz przeciwdziałaniu alkoholizmowi mówią o tym , że:

Art. 15 Zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:

1.osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości,

2.osobom do lat 18, (…).

art. 43 1. Kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to
zabronione albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega
grzywnie.

2.Tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie przestępstwa określonego w ust. 1.

3. W razie popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 albo 2 można orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy, można także orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych.


asp. szt. Krzysztof Pawlik          
zastępca Oficera Prasowego
KPP w Lubinie

Powrót na górę strony