Podpowiadamy jak bezpiecznie spędzać czas w lesie
Każdego roku o tej porze wielu miłośników grzybów wyrusza do lasu. Grzybobranie i leśne spacery są świetnym pomysłem, aby aktywnie spędzać wolny czas. Jednak i w tej sytuacji nie możemy zapominać o własnym bezpieczeństwie. Przypominamy o kilku wskazówkach, którymi warto kierować się gdy jesteśmy w lesie.
Doświadczenia ubiegłych lat pokazują, że nie każdy kto idzie do lasu, potrafi sprawnie się po nim poruszać. Każdego roku otrzymywaliśmy zgłoszenia, z których wynikało, że ktoś zgubił się w lesie. Wtedy służby ratunkowe wyruszają z pomocą i poszukują zaginionych.
Dlatego wybierając się do lasu musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- przed wyjściem do lasu warto powiadomić bliskich o wyprawie oraz wskazać im najbliższą okolicę, w której będziemy przebywać. Powiedzmy im również kiedy zamierzamy wrócić do domu;
- do lasu najlepiej wybierać się w towarzystwie – im więcej osób, tym lepiej. Dzieci, starsze i schorowane osoby nie powinny same wchodzić do lasu;
- gdy na grzyby wybieramy się z dziećmi - nie traćmy ich z oczu i nie pozwalajmy samym odchodzić zbyt daleko;
- nie zapominajmy o zabraniu latarek i elementów odblaskowych, dzięki którym w czasie zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni. Najlepiej jednak wybierać się do lasu o takiej porze kiedy mamy pewność, że zdążymy jeszcze przed zmrokiem wrócić do domu.
- zabierz ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią, który może okazać się pomocny w sytuacjach kryzysowych;
- warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie;
- kiedy nie jesteśmy pewni co do swojej orientacji w terenie lepiej nie odchodźmy zbyt daleko od drogi, w głębi lasu bardzo szybko można zgubić drogę powrotną;
- zbierajmy grzyby tylko jadalne, najlepiej takie co do których mamy pewność, że są jadalne. Jeśli nie mamy pewności co do rodzaju grzybów jakie zebraliśmy, po powrocie sprawdźmy je w najbliższym punkcie sanepidu.
Ponadto:
- Idąc do lasu dokładnie zabezpieczmy swój samochód, pozamykajmy drzwi, okna, pozostawmy auto w widocznym oraz bezpiecznym miejscu. Nie pozostawiajmy w pojeździe w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów (nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów).
- Pod żadnym pozorem nie przenośmy i nie próbujmy majsterkować przy znaleziskach przypominających niewybuchy z czasów II wojny światowej. Natychmiast poinformujmy służby. Patrol saperski, wyposażony w odpowiedni sprzęt, zabezpieczy znalezione pociski.
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w lesie zależy przede wszystkim od nas samych. Nie traćmy rozsądku i czujności, pilnujmy swoje pociechy i zawsze sprawdzajmy czy wiemy którędy kierować się do wyjścia z lasu. Zadbajmy również o środowisko i nie pozostawiać po sobie śmieci. Od razu sprawdźmy też, czy nie przynieśliśmy na sobie kleszcza, są one groźne dla naszego zdrowia.
aspirant sztabowy Krzysztof Pawlik
z-ca Oficera Prasowego KPP w Lubinie