Tymczasowy areszt dla sprawcy przemocy domowej
Interwencja lubińskich policjantów zakończyła się tymczasowym aresztowaniem 37-latka, który podejrzany jest o znęcanie się nad swoją partnerką. Jak wynikało z relacji kobiety, w domu dochodziło do przemocy zarówno fizycznej jak i psychicznej. Finalnie agresor trafił do policyjnej celi. Za przestępstwo, którego się dopuścił, może mu grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności. Nie bójmy się prosić o pomoc, kiedy ze strony osoby najbliższej doznajemy przemocy. Reagujmy, gdy widzimy lub słyszymy za ścianą sąsiada awantury i przemoc.
Policjanci, którzy zostali wezwani do awantury domowej ustalili, że wobec mieszkanki Lubina stosowana jest przemoc przez jej 37-letniego partnera. Jak wynikało z relacji kobiety, mężczyzna często awanturował się i był agresywny. Często dochodziło do przemocy psychicznej ale też fizycznej, zagrażającej nawet zdrowiu czy życiu pokrzywdzonej.
Kobieta postanowiła przerwać pasmo przemocy i powiadomiła lubińskich funkcjonariuszy. Domowy oprawca został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. Mężczyzna usłyszał już zarzuty dotyczące znęcania się nad swoją partnerką. Sąd na wniosek śledczych i prokuratora tymczasowo aresztował mężczyznę na okres 3 miesięcy, teraz nawet 5 lat może spędzić za kratami.
Ofiary przemocy domowej pozostawione są często same sobie i wiele miesięcy, a nawet lat, znoszą przemoc ze strony bliskich. Nie bójmy się reagować i zgłaszajmy takie sytuacje, Potrzebujesz pomocy, zadzwoń na numer 112, bądź zgłoś swój problem w Ośrodku Pomocy Społecznej. Możesz także zadzwonić na Niebieską Linię pod numerem telefonu: 22 668 70 00.
Ofiarom przemocy domowej przypominamy, że obecnie obowiązujące prawo może skutecznie przerwać ich gehennę. Prowadzący postępowanie przygotowawcze prokurator dysponuje szeregiem środków zapobiegawczych, dzięki którym osoby pokrzywdzone poczują się bezpieczne. Prokurator może, na wniosek policji albo z urzędu, zastosować środek zapobiegawczy, jakim jest nakaz opuszczenia lokalu mieszkalnego. To narzędzie prawne stosowane jest przez prokuratorów bardzo często. Nie ma w tym przypadku znaczenia pora roku czy to, kto jest właścicielem mieszkania. Na mocy postanowienia prokuratora lokal zawsze opuszcza oprawca. Nawet wtedy, gdy jest wyłącznym właścicielem mieszkania czy domu.
W myśl nowych przepisów interweniujący policjant również ma prawo wydać nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia i zakaz zbliżania się do wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. W języku ustawy nakaz określany jest jako „nakaz i zakaz”.
asp. szt. Sylwia Serafin
Oficer Prasowy KPP w Lubinie
Telefon: 601 974 322