Kolejni seniorzy nie dali się oszukać – akcje profilaktyczne przynoszą skutek
Policjanci z Lubina ostrzegają przed oszustwami „na policjanta” i "na córkę". Prowadzone akcje profilaktyczne przynoszą efekty. Funkcjonariusze otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść. Tak było wczoraj na terenie miasta, kiedy kilku mieszkańców Lubina odebrało telefon od oszustów. Dzięki zachowaniu czujności żaden z seniorów nie oddał oszczędności. Bądźmy czujni, bo przestępcy wymyślają różne historie i legendy, aby nas okraść.
Jak ustalili policjanci oszuści próbowali kolejny raz okraść mieszkańców naszego miasta metodą „ na policjanta” i na „córkę”. W jednym przypadku osoba po drugiej stronie słuchawki podała się za córkę 87-latka. Poinformowała, że jest na policji i potrzebne są dla niej pieniądze, bo inaczej pójdzie do więzienia, gdyż spowodowała wypadek ze skutkiem śmiertelnym.
Następnie kobieta przekazała słuchawkę mężczyźnie, który przedstawił się jako funkcjonariusz z lubińskiej jednostki. Przestępca próbował nakłonić seniora do wyjawienia adresu zamieszkania. 87-latek stanowczo się sprzeciwił i zakończył rozmowę, dzięki temu nie stracił swoich oszczędności.
W drugim przypadku na telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta, przedstawiając się za policjantkę. Przekazała 78-latce, że jej córka jest sprawcą potrącenia osoby, która trafiła w bardzo ciężkim stanie do szpitala. Następnie rozmowę prowadził fałszywy policjant, który powiedział, że jak starsza pani nie przekaże 150 tysięcy złotych, to jej córka trafi do więzienia. W tym przypadku również nie udało się przestępcom oszustwo i seniorka nie oddała im pieniędzy.
Przypominamy, że sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób. Jest wiele metod ich działania. Zdarza się, że przestępcy najpierw wykonują telefon podając się za członka rodziny. Tłumaczą zmieniony głos chorobą lub wzbudzają poczucie winy w starszej osobie, z powodu tego, że go nie poznaje. Proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy.
Zwracamy się z apelem do osób młodych. Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy – żeby pod żadnym pozorem nie przekazywali nikomu gotówki, biżuterii czy nie zaciągali kredytów. Zwróćmy uwagę na zagrożenia osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Wykorzystujmy okoliczności np. rodzinne spotkania, święta jak i przypadkowe spotkania na ulicy.
asp. szt. Sylwia Serafin
Oficer Prasowy KPP w Lubinie
Telefon: 601 974 322